Dlaczego szczególnie kobiety powinny dbać o mięśnie dna miednicy? 🤔
Zacznijmy od początku. Mięśnie dna miednicy (w skrócie MDM) znajdują się pomiędzy spojeniem łonowym, kością ogonową i guzami kulszowymi. Otaczają pęcherz moczowy, odbytnicę wraz z odbytem oraz macicę. Znajdziemy je u obu płci, ale to właśnie u kobiet są one bardziej narażone na osłabienie, co może być związane z porodem, ciążą, zmianami hormonalnymi, a także chorobami takimi jak niewydolność żył miednicy mniejszej czy endometrioza.
Zadania mięśni dna miednicy to:
👉 podtrzymywanie i ochrona organów znajdujących się w obrębie miednicy mniejszej,
👉 pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała,
👉 wspomaganie poprawnego wypróżniania się, w tym oddawania moczu.
Szczególnie istotny jest ostatni z wymienionych elementów. Panie zmagające się z nietrzymaniem moczu często mają osłabione lub nadmiernie napięte mięśnie w obrębie miednicy mniejszej, co powoduje zaburzenia pracy pęcherza. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim wrażenie cały czas pełnego pęcherza, nawet po jego opróżnieniu. Gubienie moczu podczas kichania lub kaszlu. Naglące parcia na pęcherz.
W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym i ocenić stan MDM, a następnie wprowadzić odpowiednie ćwiczenia.
Czy wiecie, że nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy może wiązać się z bruksizmem lub zaburzeniem pracy stawu skroniowo-żuchwowego? 🤔 Przypomnę zatem, że na moim profilu znajdziecie już post na temat powiązania MDM i stawu skroniowo-żuchwowego 🤗🤗